Prizegiving 2019

On Wednesday we had our Prizegiving End Of Year Assembly where we celebrated the many wonderful pupil achievements on 2018-2019 and said goodbye to our 6th Class.
Unfortunately the many photos taken were accidentally deleted while transferring them so we only have a list of the winners below.

Class Teacher Awards (certificate for each pupil)

Junior Infants A
Most Improved: Ben
Maths: Kian
Irish: Aidenas
Reading: Pola

Junior Infants B
Most Improved: Robbie
Maths: Chloe
Irish: Alex
Reading: Jack

Senior Infants
Most Improved: Joshua
Maths: Nikodem
Irish: Kailas
Reading: Mila

1st Class
Most Improved: Kian
Maths: Harley
Irish: Clara
Reading: James

2nd Class
Most Improved: Layla
Maths: Zach
Irish: Della / Theo
Reading: Fallon

3rd Class
Most Improved: Aisling
Maths: Emmet / Ellen
Irish: Nathan
Reading: Cian / Finn

4th Class
Most Improved: James
Maths: Mateusz
Irish: Britha
Reading: Rachel

5th Class
Most Improved: Matthew
Maths: Kian
Irish: Daisy
Reading: Oisín

6th Class
Most Improved: Sarah
Maths: Tara
Irish: Max
Reading: Michal

 

Student Council Awards

The student council this year organised our fundraisers for the Childline Cheerios breakfast morning, Irish Cancer Society Daffodil Day. They helped with the organisation of Grandparents Day. Also, throughout the year, they monitor the weekly WOW figures, the weekly best lina awards as well as sorting out the re-cycling corridor and the lost property and green bag collections.

3rd Class Ellen / Anna / Emmet
4th Class Kate / Mateuz
5th Class: Catherine / Kian
6th Class: Tara / Oisin

 

Choir

Certificates for each member of the choir for participation throughout the school year.

 

Principal’s Award for Outstanding Contribution

For Contribution to Music and Public Performances – Rosa
For Contribution to Sport – Ryan
For Contributions to Green Schools – Sarah

 

Active Schools Committee

For organising Active Schools Week and Sports Day
Annie Ojo
Micah Musonda
Finn Garry
Jack McCann
Grace Cosgrove

 

Attendance Awards 2019

Missed 2 days – Silver medal and certificate (18 pupils)
JIB Jaylan / Beth / Patrick / Connall / John
SI Rachel
1st Annalua / Aoibhinn
2nd Della
3rd Bonnie / Alan
4th Leah / Leon / Jayden / Andrew
5th Jack / Oisín
6th Charlotte

Missed 1 Day – Gold medal and certificate (13 pupils)
JIA Julia / Flynn / Kian
JIB Matthew
SI Daniel / Finn
1st Maya / Kian
2nd Sam
3rd Finn
4th Olivia / Darragh / Ronan

100% Attendance – Plaque and Certificate (24 pupils)
JIA Catherine
JIB Dylan
SI Eamonn
1st Leyla / Anna / Jamie
2nd Daisy / Amanda/ Ruairí / Sean / Emmanuel / Cormac
3rd Emmet
4th Kate / Conor / Rónan / Daire
5th Aoife / Róisín
6th Tara / Ros / Annie / Brandy / Micah

— Brigitte Nelson
error: Content is protected !!